W dzisiejszych czasach nasze telefony nie służą nam już tylko do kontaktowania się z rodziną i znajomymi. Niektórzy nie są do końca świadomi, że w swoich kieszeniach, czy torebkach mają sprzęt, który niejednokrotnie przewyższa możliwościami komputery i często z powodzeniem zastępuje aparat fotograficzny. Jak zrobić dobre zdjęcia telefonem? Jeżeli zdarza się, że czasem wyjdą Ci one lepiej, a czasem gorzej, koniecznie przeczytaj ten tekst i rób tylko piękne zdjęcia, żadne inne.
Dzisiejszy wpis pozwoli Wam uniknąć błędów, które najczęściej popełniają osoby rozpoczynające fotografowanie telefonem i sprawi, że wyciągniesz ze swojego aparatu sto procent jego możliwości.
Przed zrobieniem zdjęcia telefonem zawsze sprawdź czystość soczewki aparatu
Banalne? Nawet nie wiecie jak wiele osób o tym nie pamięta. Jak nie przetrzecie aparatu chociażby rękawem bluzki to zdjęcia będą bardziej szarawe, jakby za mgłą i stracą na swojej wyrazistości. Najlepiej mieć zawsze przy sobie niewielką ściereczkę z mikrofibry (taka od okularów też jest okej!), która doskonale usuwa zabrudzenia z soczewki aparatu naszego telefonu.
To pierwszy i banalnie prosty sposób na to, aby poprawić jakość swoich zdjęć. Robiąc zdjęcia telefonem, korzystając z przedniej kamerki, pamiętamy oczywiście o przetarciu także miejsca, w którym jest ona zabudowana.
Jak zrobić dobre zdjęcia telefonem? Szukaj miejsc z dostępem do światła.
Najwyższą jakość zdjęć z naszego telefonu możemy uzyskać w dobrze oświetlonych miejscach. Ja bardzo często robię zdjęcia na białej komodzie, która stoi przy oknie. Należy jednak pamiętać, że najbardziej pożądanym światłem powinno być te miękkie, a nie ostre promienie słońca. Słońce bezpośrednio padające na obiekt często sprawia, że pojawiają się niechciane ostre cienie, a aparat z automatu przyciemni cały kard szukając odpowiedniej ekspozycji.
Wyjątkiem jest moment, gdy promienie słońca padające na fotografowany obiekt mają dać wyraz artystyczny całej scenie. Robiąc zdjęcia telefonem musimy mieć z tyłu głowy, że jest to urządzenie, które czasem dla świetnych rezultatów trzeba po prostu przechytrzyć.
PRO TIP: Jeżeli chcecie, aby Wasza scena ułożona była na idealnie białym tle, to koniecznie zaopatrzcie się w zwykły biały brystol. Meble z IKEI niestety nie są śnieżnobiałe przez co mogą zaburzyć nam nieco postrzeganie balansu bieli.
Pomóż odnaleźć punkt ostrości
Czasem zdarza się, że robiąc zdjęcia telefonem, wbudowany aparat próbuje ustawić ostrość w innym miejscu, niż Ty chciałbyś, aby była ustawiona. Wystarczy stuknąć w ekran i ustawić punkt ostrości dokładnie tam, gdzie ma się on znaleźć. Jest to także prosta czynność, o której często zapominamy. Jedno kliknięcie może pozwolić na uniknięcie frustracji i kilku niepotrzebnych prób uchwycenia jednego ujęcia. Warto o tym pamiętać.
Perfekcyjne selfie? Zrób je przednia kamerka
Często bywa tak, że przednie aparaty w telefonie niestety są niższej jakości, niż te tylne. Chociaż trzeba przyznać, że z roku na rok zmienia się to bardzo na plus. Jeżeli marzy Ci się selfie fajnej jakości znów wykorzystaj światło i … tylny aparat Twojego telefonu. Aby się podejrzeć, ustaw sobie lusterko na parapecie tak, aby odwracając telefon i robiąc sobie zdjęcie tylną kamerką, widzieć swoje odbicie i to jak ustawiasz się do zdjęcia w telefonie. Zrób kilka prób i wybierz najlepsze – tadam! Masz perfekcyjne selfie. Pamiętaj też, aby ustawiać się zawsze przodem do światła tak, aby mieć równomiernie oświetloną twarz. Poniżej macie przykład jak wygląda to w przypadku mojego telefonu (można kliknąć, aby powiększyć).
Na moich zdjęciach zobaczycie różnicę pomiędzy zdjęciem z przedniej a tylnej kamerki. Gołym okiem widać, że w prawym widać więcej szczegółów i zdecydowanie bardziej wyraźne. (zdjęcia są bez żadnej obróbki i są oryginalnie z wpisu z 2016 roku).
Używaj trybu portretowego do selfie
Od kilku lat smartfony oferują nam funkcję, którą bardzo lubię – tryb portretowy. Początkowo oprogramowanie radziło sobie z nimi różnie, gubiąc krawędzie, ale obecnie można powiedzieć, że działa to całkiem sprawnie.
Funkcja ta polega na rozmyciu tła tak, aby portret wyglądał jak wykonany aparatem na małej głębi ostrości: pierwszy plan jest ostry, a tło rozmyte. Ten tryb nadaje się oczywiście nie tylko do klasycznych portretów, co możecie zobaczyć na moim przykładzie wyżej.
zdjęcia
W telefonach iPhone można dodatkowo ustawić stopień rozmycia tła wybierając wartość przysłony, którą telefon ma symulować. Im niższa wartość przysłony tym bardziej rozmyte tło. Po lewej selfie z wartością przysłony f/2.8, po prawej F/1.4. Rozmycie tła można też zmienić już po zrobieniu zdjęcia.
Doświetlanie zdjęć i Instagramowa obróbka
Te sztuczki przydają się w szczególności przy fotografowaniu niewielkich przedmiotów i na przykład jedzenia na Instagram. Jak wspominałam, często układam rzeczy na białym tle i do ich doświetlenia używam blendy*. Nie jest to konieczne, jednak ja lubię efekt miękkich cieni i dodatkową porcję światła spadającą na plan z góry. Doskonale widać różnicę pomiędzy pierwszym a drugim zdjęciem. Światło zmiękczyło cienie i ładnie doświetliło wieczko bronzera z góry. Zwróćcie uwagę szczególnie na cienie pod książką i produktami.
Takie zdjęcie, dobrze doświetlone i z miękkimi cieniami jest doskonałą bazą do dalszej zabawy w programach. Tu połączenie VSCO i Lightroom mobile (usunięte paproszki).
*Blenda- jest to narzędzie służące do odbijania światła. Występują w różnych rozmiarach i odcieniach. Moja wygląda dokładnie tak: klik
Na początku najlepiej zainwestować w blendę i robić zdjęcia łapiąc naturalne światło. Blenda kosztuje niewiele, a efekty jej użycia widać gołym okiem. Dobrze doświetlone zdjęcie potrzebuje niewiele obróbki. Możemy je według preferencji nieco rozjaśnić, dodać kontrastu czy nasycenia we wbudowanej aplikacji do obróbki zdjęć, lub już w samym Instagramie.
Zdjęcia telefonem, oświetlenie wieczorem, czego użyć?
Przez lata robiąc zdjęcia telefonem i aparatem wypróbowałam przeróżne metody doświetlania planu. Zaczynałam od parasolki z żarówką, która miała zasadniczą wadę: zajmowała sporo miejsca. Obecnie korzystam z paneli oświetleniowych i ringa marki Viltrox, które już jakiś czas temu zamówiłam na Aliexpress. Ring służy mi głównie do video i fotografii portretowej w studio, ale za to panele [link do paneli] idealnie nadają się do doświetlania sobie niewielkich przedmiotów.
Najczęściej ustawiam światło nieco pod kątem, a z drugiej strony ustawiam blendę, która ładnie rozprasza i doświetla drugą stronę, powodując, że cały obszar, który nas interesuje jest oświetlony równomiernie. Pamiętajcie, że ustawiając wysoką moc światła, telefon automatycznie będzie ściemniał całość kadru ustawiając odpowiednią ekspozycję. Możecie to obejść podnosząc ekspozycję w ustawieniach aparatu w telefonie. Panel ma też funkcję dopasowania temperatury barwowej, jest sterowany pilotem i bardzo mobilny. Super opcją jest kupienie oświetlenia z tej jednej firmy, jeżeli potrzebujemy więcej źródeł światła bo wtedy wszystkie lampy jesteśmy w stanie obsługiwać jednym pilotem. Oświetlenie sprawdzi się niezależnie od tego, czy robisz zdjęcia telefonem, czy aparatem.
Stabilność to podstawa
Jeżeli nie masz dostępu do zbyt dużej ilości światła, pamiętaj, aby wykonując zdjęcia telefonem, trzymać go bardzo stabilnie bez zbędnych ruchów. Aparat mając zbyt mało światła potrzebuje chwilę dłużej na naświetlenie Twojego zdjęcia i gdy poruszysz nim w trakcie robienia, zdjęcie niestety się rozmyje i będzie niewyraźne. Możesz użyć lampy błyskowej. Ja jednak tego unikam bo niestety lampa bardzo mocno spłaszcza obraz i zdjęcia nie wyglądają już tak dobrze. W przypadku telefonów najczęściej pierwszy plan jest mocno doświetlony, a tło ciemne. Tu wracamy do początku i poszukujemy źródeł światła.
Aktualnie spora część aparatów jest już wyposażona w tryby nocne, które pozwalają z powodzeniem zrobić zdjęcia nawet przy dość słabym oświetleniu, jednak zasada stabilności działa cały czas. Sam telefon często podpowiada, aby zbyt mocno nim nie poruszać, działa to podobnie jak ustawienie długiego czasu naświetlania w aparacie. f
Mam nadzieję, że po wprowadzeniu w życie wszystkich telefonowych porad Wasze zdjęcia sprawią Wam sporo radości. Jeżeli poza fotografią mobilną chcielibyście sprobować sprawdzić się w fotografii natychmiastowej, koniecznie sprawdźcie mój wpis o aparacie Instax Mini 70 i jego użytkowaniu. Nie bójcie się i róbcie zdjęcia telefonem ile fabryka dała! Czekam na Wasze rezultaty.
Bardzo lubię czytać tego typu artykuły, przydatnych informacji nigdy za wiele 🙂
Cieszę się! Postaram się, żeby takich artykułów nie zabrakło 🙂
Robię identycznie selfie przy użyciu lusterka 😉 Muszę nabyć biały stolik 😀 Obecnie mam tylko biały brystol
Lusterko to zawsze dobry pomysł. Brystol też jest okej 🙂 Kiedyś były bardziej połyskujące te stoliki przez co fajniejsze do zdjęć, ale teraz ikea wypuszcza bardziej takie w mat 🙂
Bardzo chętnie skorzystam z Twoich porad, dziękuję! 🙂
Bardzo mnie to cieszy! Po to właśnie takie posty będą powstawały:)
Świetny post;)
Cieszę się! Życzę miłego fotografowania 🙂
Super,że napisałaś o tym! Z chęcią wiele osób skorzysta z tych rad, a ja na pewno! 🙂
Bardzo mnie to cieszy! Korzystajcie i cieszcie się fajnymi zdjęciami 🙂
Och, ile ja się namęczę, natrudzę, żeby jedno zdjęcie zrobić i wstawić na profilowe. I to raz na kilka lat. Zrobię takich 50, później wybiorę te w miarę wyglądające. Kompletnie nie jestem fotogeniczna, dlatego Twoje wskazówki chętnie wykorzystam przy robieniu następnego selfie. Ale nei za kilka lat, a niebawem 🙂
Pozdrawiam
No to jestem ciekawa rezultatów. Na pocieszenie powiem Ci, że nie znam osoby, której podoba się swoje zdjęcie już po pierwszym ujeciu, wiec trzeba ich zrobić więcej 🙂 Powodzenia i czekam na fotę :))
Ja ostatnio wypróbowałam telefon podczas wyjazdu w góry i jestem naprawdę zadowolona:) Troszkę poprawiłam światło i cienie w programie i voila:)
To jest piękne. Nie trzeba się jakoś mocno męczyć i można mieć całkiem niezłą pamiątkę zrobioną telefonem. Na wyjazdach warto się za to zaopatrzyć w power bank 🙂 Ja miałam czas, że nosiłam w torebce.
Dzięki za link do sklepu, duży wybór, może sobie coś skompletuję 🙂
No oni mają i dużo i dobre ceny 🙂 Polecam!
Świetny post! 🙂
Z miłą przyjemnością mi się go czytało i na pewno wykorzystam podane przez Ciebie wskazówki! 🙂
I to dla mnie jest największa radocha 🙂 Wykorzystuj i działaj.Czekam na piękne zdjecia 🙂
Ja cały czas robiłam do niedawna zdjęcia tel i chwalili mnie 🙂
No właśnie, wszystko to kwestia obserwacji 🙂
Świetne rady. Niestety nie do końca radzę sobie z robieniem zdjęć moim telefonem, zwyczajnie nie potrafię przyzwyczaić się do dużej głębi ostrości, której w lustrzance rzadko używam. A blendę można spokojnie zrobić samemu wykorzystując kawałek białego brystolu lub karton oklejony folią spożywczą.
Pewnie, że można. Ja pracuję zawodowo jako fotograf więc zakup blendy tak czy siak był konieczny, a ze nie jest to spory koszt to why not 🙂 Taka samoróbka może się niestety szybko zniszczyć 🙂
Bardzo przydatne porady. Ostatnio zakupilam statyw, ale widze ze powinnam sie rowniez zaopatrzyc w blende.
Dzieki za motywacje do dzialania!
Blenda to fajna rzecz, polecam 🙂
chyba zacznę nosić ze sobą ściereczkę z mikrofiby, bardzo fajny post, zwłaszcza te wyjasnienia z blendą i bez blendy. Muszę poćwiczyć foty
Polecam i życzę powodzenia 🙂
Nigdy nie robiłam selfie kamerką tylną:) Dzięki:)
Warto spróbować jakość jest sporo lepsza! 🙂
Często robię zdjęcia w pracy i czasami nie sa one dobrej jakości .
To próbuj koniecznie zwracać uwagę na świtało, to podstawa podstaw 🙂
Przydałby się ciąg postów fotograficznych np.porady odnośnie ISO, jak unikać ziarniny, takie podstawy dla laików 😉 może czym się kierować wybierając lustrzankę, coś o obiektywnych jakie do czego 😉
Wykrakałaś, chcę wziąć się za takie posty 🙂
Świetny post;)
Cieszę się! Życzę miłego fotografowania 🙂
Robię identycznie selfie przy użyciu lusterka 😉 Muszę nabyć biały stolik 😀 Obecnie mam tylko biały brystol
Lusterko to zawsze dobry pomysł. Brystol też jest okej 🙂 Kiedyś były bardziej połyskujące te stoliki przez co fajniejsze do zdjęć, ale teraz ikea wypuszcza bardziej takie w mat 🙂
Bardzo chętnie skorzystam z Twoich porad, dziękuję! 🙂
Bardzo mnie to cieszy! Po to właśnie takie posty będą powstawały:)
Super,że napisałaś o tym! Z chęcią wiele osób skorzysta z tych rad, a ja na pewno! 🙂
Bardzo mnie to cieszy! Korzystajcie i cieszcie się fajnymi zdjęciami 🙂
Ja ostatnio wypróbowałam telefon podczas wyjazdu w góry i jestem naprawdę zadowolona:) Troszkę poprawiłam światło i cienie w programie i voila:)
To jest piękne. Nie trzeba się jakoś mocno męczyć i można mieć całkiem niezłą pamiątkę zrobioną telefonem. Na wyjazdach warto się za to zaopatrzyć w power bank 🙂 Ja miałam czas, że nosiłam w torebce.
Dzięki za link do sklepu, duży wybór, może sobie coś skompletuję 🙂
No oni mają i dużo i dobre ceny 🙂 Polecam!
Och, ile ja się namęczę, natrudzę, żeby jedno zdjęcie zrobić i wstawić na profilowe. I to raz na kilka lat. Zrobię takich 50, później wybiorę te w miarę wyglądające. Kompletnie nie jestem fotogeniczna, dlatego Twoje wskazówki chętnie wykorzystam przy robieniu następnego selfie. Ale nei za kilka lat, a niebawem 🙂
Pozdrawiam
No to jestem ciekawa rezultatów. Na pocieszenie powiem Ci, że nie znam osoby, której podoba się swoje zdjęcie już po pierwszym ujeciu, wiec trzeba ich zrobić więcej 🙂 Powodzenia i czekam na fotę :))
Świetny post! 🙂
Z miłą przyjemnością mi się go czytało i na pewno wykorzystam podane przez Ciebie wskazówki! 🙂
I to dla mnie jest największa radocha 🙂 Wykorzystuj i działaj.Czekam na piękne zdjecia 🙂
Ja cały czas robiłam do niedawna zdjęcia tel i chwalili mnie 🙂
No właśnie, wszystko to kwestia obserwacji 🙂
Bardzo lubię czytać tego typu artykuły, przydatnych informacji nigdy za wiele 🙂
Cieszę się! Postaram się, żeby takich artykułów nie zabrakło 🙂
Bardzo przydatne porady. Ostatnio zakupilam statyw, ale widze ze powinnam sie rowniez zaopatrzyc w blende.
Dzieki za motywacje do dzialania!
Blenda to fajna rzecz, polecam 🙂
chyba zacznę nosić ze sobą ściereczkę z mikrofiby, bardzo fajny post, zwłaszcza te wyjasnienia z blendą i bez blendy. Muszę poćwiczyć foty
Polecam i życzę powodzenia 🙂
Świetne rady. Niestety nie do końca radzę sobie z robieniem zdjęć moim telefonem, zwyczajnie nie potrafię przyzwyczaić się do dużej głębi ostrości, której w lustrzance rzadko używam. A blendę można spokojnie zrobić samemu wykorzystując kawałek białego brystolu lub karton oklejony folią spożywczą.
Pewnie, że można. Ja pracuję zawodowo jako fotograf więc zakup blendy tak czy siak był konieczny, a ze nie jest to spory koszt to why not 🙂 Taka samoróbka może się niestety szybko zniszczyć 🙂
Nigdy nie robiłam selfie kamerką tylną:) Dzięki:)
Warto spróbować jakość jest sporo lepsza! 🙂
Często robię zdjęcia w pracy i czasami nie sa one dobrej jakości .
To próbuj koniecznie zwracać uwagę na świtało, to podstawa podstaw 🙂
Przydałby się ciąg postów fotograficznych np.porady odnośnie ISO, jak unikać ziarniny, takie podstawy dla laików 😉 może czym się kierować wybierając lustrzankę, coś o obiektywnych jakie do czego 😉
Wykrakałaś, chcę wziąć się za takie posty 🙂
Bardzo przydatny poradnik. Zapamiętam sobie
Mój telefon ma słaby aparat i aktualnie szukam czegoś nowego, żeby zdjęcia były lepsze
Powodzenia w poszukiwaniach. Sprawdź też te triki zobaczysz, że może mimo nie najnowszego aparatu da się co nieco jeszcze z niego wyciągnąć 🙂
Świetne i konkretne rady, aż się pobawię trybami zdjęć w telefonie:)