Okulary korekcyjne noszę od dobrych piętnastu lat i muszę przyznać, że mam z nimi przeróżne doświadczenia. Miałam okulary zarówno z sieciówek w marketach, a także od optyków i różnice pomiędzy oprawami były ogromne. Jeżeli właśnie planujesz zakup okularów i chcesz, aby służyły Ci przez kolejne lata, zapraszam do poczytania o moich doświadczeniach. Mam nadzieję, że unikniesz moich błędów i trafisz na idealny i wygodny model.
Okulary korekcyjne w centrach handlowych – warto, czy nie warto?
Niestety według mnie nie warto. Niektórzy powiedzą – jak to? Miałem i były okej, miałam i sprawdziły się. Nie mówię, że tak nie będzie, jednak sieciówki często mają wysokie ceny, które nijak mają się do jakości, a przy okazji klient obsługiwany jest taśmowo. Moje badanie w takim salonie trwało jakieś 5 minut, bo w kolejce stała już następna osoba. Okulary korekcyjne są jedną z tych rzeczy, które chcemy, aby nieco nam posłużyły więc ich dobre dopasowanie i przemyślany wybór to kwestie kluczowe. Mniejsze salony często oferują lepszej jakości szkła nie wkładane masowo, jak leci do wszystkich opraw, a także sporą ilość opraw i zdecydowanie bardziej indywidualnie podchodzą do klientów. Byłam w trzech takich salonach i we wszystkich moje stwierdzenia miały poparcie w praktyce.
Zacznijmy od badania – okulista, czy optometrysta?
Przyznam, że sama przez długi czas nie wiedziałam na czym polega różnica. Okazuje się, że obecnie badaniem wzroku i dobieraniem odpowiedniej korekcji zajmuje się optometrysta i jest on specjalistą właśnie tej dziedziny. Lekarz okulista zajmuje się głównie chorobami oczu. Z biegiem lat okazało się, że optometria jest tak rozległą dziedziną nauki, że potrzebne było rozgraniczenie jej jako osobnej specjalizacji.
Wybór okularów zaczynamy od dokładnego zbadania wzroku i dobrania parametrów soczewek, które wylądują w naszych okularach. Jeżeli nie macie podejrzeń, że poza wadą wzroku możecie mieć przy okazji jakąś jednostkę chorobową, śmiało wybierzcie się na badanie do optometrysty.
Oczywiście ważne jest, aby wybierać sprawdzone miejsca i specjalistów.
Soczewki – jakie wybrać i dlaczego ceny są tak różne?
Soczewki to właściwie najważniejszy element Twoich okularów. W zależności od miejsca, do którego się wybierzemy, ich ceny są bardzo różne. Od czego to zależy? Częściowo od wady jaką posiadamy, często przy większych wadach ceny soczewek rosną, ponieważ skonstruowanie takiej soczewki jest trudniejsze i bardziej złożone. Dodatkowo są one wykonywane na zamówienie, w zależności od korekcji jaką posiadacie zostaną pocienione, bądź wypłaszczone i uszlachetnione powłoką antyrefleksyjną. U optyka powinny zostać przedstawione różne warianty uszlachetnień soczewek, w różnych cenach, abyśmy mogli sami zdecydować jakiej klasy soczewki chcemy mieć zamontowane w naszych okularach. Tutaj nasuwają się kolejne pytania, jak jakość, czy ewentualne filtry. Nasze okulary powinny mieć filtr UV, który będzie chronił nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem, które towarzyszy nam przez cały rok, nie tylko w lato. Można też zdecydować się na antyrefleks zabezpieczający przed światłem niebieskim, emitowanym z urządzeń takich jak komputery, telefony, tablety, telewizory, monitory oraz oświetlenie LED. Jest to świetna opcja dla osób pracujących z komputerem, jednak warto wiedzieć, że nie powinno wybierać się go, jeżeli pracujemy z kolorem – na przykład obrabiamy zdjęcia. Ten filtr sprawi, że nie będziemy widzieć naturalnych kolorów, a nieco zażółcone. W takim przypadku można się zdecydować na klasyczny antyrefleks, w zielonkawym kolorze, który daje nam większą przejrzystość, łatwiejsze czyszczenie soczewek i zabezpieczenie przed zarysowaniami. Taki antyrefleks występuje w różnych cenach, w zależności od tego na jaką klasę się zdecydujemy.
Jak dobierać oprawy? Co jest ważne?
Po mojej ostatniej wizycie w Prooptica zaskoczona byłam tym, że właściwie sam kształt oprawek i to jak leżą na nosie to nie wszystko. Ważna jest też kolorystyka, czy sam ich charakter, który powinien odpowiednio zgrywać się z urodą i stylem osoby je noszącej. Warto na początku zwrócić uwagę, czy oprawki nie są zbyt ciężkie, szczególnie jeżeli mamy je nosić przez wiele godzin.
Sama wpadłam w te sidła kilka razy, a później okazywało się, że na dłuższą metę okulary korekcyjne były po prostu niewygodne. Z drugiej strony ich poprawne dopasowanie przy odbiorze zapobiega zjeżdżaniu z nosa, ale z takim zabiegiem spotkałam się tylko w Prooptica. Czynność ta polega to na odpowiednim dogięciu zauszników, aby dopasowały się do kształtu naszej głowy oraz odpowiednim ułożeniu nosków, jeżeli akurat nasze oprawy takie posiadają.
Jak dobrać oprawy do kształtu twarzy?
Są oczywiście wytyczne, które pomogą w odpowiednim wyborze opraw i dopasowaniu ich do kształtu swojej twarzy. Warto jednak pamiętać, że nie należy bać się eksperymentowania, bo drobny szczegół może sprawić, że mimo iż teoretycznie kształt nie powinien Wam pasować, to na buzi będzie wyglądał bardzo dobrze. Czasem bywa tak, że zasady są po to, by je łamać.
Zawsze warto udać się do specjalistów w salonie optycznym, którzy pomogą w doborze opraw, warto zdać się wtedy na ich doświadczenie. Jednak, jeżeli chcielibyście sprawdzić jaki kształt powinien Wam pasować, oto mała podpowiedź:
Twarz okrągła – wszelkiego rodzaju oprawy wyciągnięte do góry, jak koty oraz kwadraty, aby wyostrzyć rysy twarzy.
Twarz owalna – w tym przypadku pasuje większość typów opraw, nie ma żadnych ograniczeń.
Twarz kwadratowa – do kwadratowej twarzy najlepiej będa pasowały okulary zaokrąglone, o delikatnych kształtach, aby złagodzić rysy.
Twarz trójkątna – tutaj dobrze sprawdzą się aviatory, lekko zaokrąglone klasyki, bądź delikatne oprawy, które są mało widoczne.
Twarz podłużna – warto zastanowić się nad oversize’ owymi oprawami, które znacznie zmniejszą i skrócą twarz.
Czasem takie reguły się nie sprawdzają, więc warto zdecydować się na to, w czym najlepiej się czujemy, ponieważ to my będziemy chodzić w naszych okularach, nikt inny.
Oprawki dobre jakościowo i niedrogie – czy to możliwe?
Oczywiście. To co mogę poradzić to nie zamykanie się tylko na oprawy markowe. Okazuje się, że często płacimy właśnie za znaczek, a nie za idącą za często bardzo wysoką ceną jakość. Mój ostatni wybór padł na markę WES w Prooptica – to Polska marka, która ma przepiękne, często modowe wzory w świetnych cenach. Wzorów jest ogrom i myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Moje okulary korekcyjne są mocno modowe, o pięknym kształcie i moim ulubionym pudrowo różowym kolorze.
Ich cena to ok. 300zł. W zależności od kolekcji, ceny nieznacznie się różnią.
Jakie Wy macie doświadczenia związane z okularami? Czym kierujecie się przy ich wyborze?
Podobają się Wam treści Lifestyle’owe? Zajrzyjcie koniecznie do działu Lifestyle na moim blogu ❤️
__
Wpis powstał we współpracy i ze wsparciem merytorycznym Prooptica.